Seniorzy czytają ebooki! Badanie internetowe PocketBook i CHIP

Czołem!
Niemal tysiąc użytkowników serwisu CHIP.pl wzięło udział w ankiecie dotyczącej czytników PocketBook. Wczoraj, jako że sama jestem fanką marki i subskrybuję ich newsletter, dotarła do mnie informacja prasowa marki PocketBook. Wzięłam poprawkę na to, że badanie przeprowadzono wśród internautów – a w świetle ostatnich czytanych przeze mnie badań statystycznych na temat społeczeństwa informacyjnego podchodziłam do ankiety CHIP.pl z dużą rezerwą. Tymczasem wyniki ankiety totalnie mnie zaskoczyły!

Internauci czytają więcej niż statystyczny Polak, najchętniej w domu, zwłaszcza przed snem.  W czytniku e-booków cenią przednie podświetlenie oraz obsługę wielu formatów plików tekstowych.
~PocketBook, informacja prasowa

Wyniki badania z informacji prasowej:

1. Ebooki czytają głównie młodzi – osoby w wieku 18-25 lat stanowiły prawie 40% ankietowanych a grupa 26-35 lat kolejne 30%.. Przypominam, że ankieta była przeprowadzana przez serwis CHIP.pl, a nie przez serwis książkowy.

2. Polacy czytają. I to sporo! Respondenci zdeklarowali, że w ciągu miesiąca sięgają po dwie, trzy, a  nawet więcej książek (papierowych lub elektronicznych)!

3. Czytamy głównie w domu, przed snem i w komunikacji miejskiej. 70 % czytelników, podczas podróży,  czyta książki na papierze lub… smartfonie. Czytnik ebooków zajął trzecie miejsce.
Książki na smartfonie? Serio. Próbowałam – współczuję oczom respondentów. Chyba że mają telefony z NAPRAWDĘ dużymi ekranami.

4. Według wyników z badania, najlepszą reklamą dla marki PocketBook są… media i jej dotychczasowi klienci. Najczęstszą przyczyną kupienia czytnika właśnie tej marki jest polecenie znajomego. Sama jestem niemalże „orędownikiem PocketBooka”. Póki co, jest to marka, która jeszcze mnie nigdy nie zawiodła swoimi produktami.  Ostatnio jeden z ich modeli kupiła moja przyjaciółka, po poleceniu jej mojego prywatnego Basic’a.
Moim zdaniem ankieta jednak była niedoprecyzowana, brakowało pytania „Dlaczego wybrałeś tę markę”…

5. I wreszcie, na koniec, informacja która wywarła na mnie naprawdę duże wrażenie. Aż 5% ankietowanych w wieku 56+ czyta ebooki. Choć nie chciałabym nazwać 50 – latków seniorami, to 5% stanowi serio wysoki procent. Średnio 50 na 1000 czytelników ebooków to osoby dojrzałe! Myślę, że to bardzo pozytywny wynik, zwłaszcza że seniorzy są zdecydowanie zagrożeni wykluczeniem informacyjnym.

O firmie PocketBook

Firma powstała w 2007 roku i ma swoją siedzibę w Lugano w Szwajcarii. PocketBook jest trzecim co do wielkości globalnym producentem wysokiej jakości czytników książek elektronicznych z ekranami wykonanymi w technologii E Ink (zwaną też papierem elektronicznym). Spółka ma w swojej ofercie także czytniki multimedialne oraz  tablety, które pracują w oparciu o system Android.

Firma powstała w 2007 roku i ma swoją siedzibę w Lugano w Szwajcarii. Produkty PocketBook są dostępne w sprzedaży w 24 krajach. Dzięki połączeniu sprzętu, unikalnego oprogramowania oraz ergonomicznego wzornictwa czytniki e-booków PocketBook pozycjonują się w segmencie „premium” tego rynku.

W związku z Waszymi prośbami, recenzja PocketBook Aqua i innych czytników ebooków pojawi się na blogu jeszcze w tym miesiącu. Tymczasem czytajcie, ile możecie. Szkoda zmarnować takie pozytywne statystyki 🙂
Ave!

 

2 thoughts on “Seniorzy czytają ebooki! Badanie internetowe PocketBook i CHIP

  1. Ale pytanie brzmiało „ile książek”. Czy badacz ma dodawać pytanie, co rozumiesz przez książkę? Albo nie wliczać do książek np. poradników?
    Badania statystyczne to nie blaga, trzeba tylko interpretować je z wiedzą o metodzie badawczej, doborze próby i konstrukcji ankiety.

  2. badania książki i materiałów elektronicznych to jakaś blaga jest, przynajmniej te robione w Polsce. No kaman, przeczytane materiały liczą „w ekranach”, a nie w ilości znaków. I po tej ilości „ekranów” rozważają czy przeczytane słowa nadają sie do uwzględnienia w ich badaniach.

    Generalnie, te statystyki które przedstawiłas sa równie wiarygodne co jakiekolwiek inne badania czytelnictwa, przynajmniej do momentu kiedy nie wprowadzi sie na studiach z bibliotekoznastwa statystyki i metodyki badawczej.

Comments are closed.