Uwaga, nadciąga ZWIASTUNKA!

Czołgiem!

13 września 2021 r. będzie mieć premierę „Zwiastunka” – książka niezwykła z wielu względów. Po pierwsze, takiego połączenia punku, dystopii i fantastyki w Polsce jeszcze nie było. Po drugie, to książka poruszająca, mocna, wbijająca przysłowiowy gwóźdź w mózg. Po trzecie, napisał ją Bartek Sztobryn – mój przyjaciel i fantasta, autor komiku „Dzikuski”.

Łzy napłynęły jej do oczu. Zniekształciły obraz świata niczym w krzywym zwierciadle. Biegła jednak dalej. W głowie wciąż huczał okrzyk mężczyzny. „Nie chciałem!”. Ona też nie chciała niczyjej krzywdy. Ani teraz ani wtedy, kiedy zaczął się jej koszmar.

 „Zwiastunka”, fragment

Czy wolność jest warta tak wielkiego poświęcenia?
„Zwiastunka” to  spotkanie cyberpunkowej dystopii z „My, dzieci z Dworca ZOO.

Z pewnością można stwierdzić, że takiej powieści na polskim rynku jeszcze nie było. „Zwiastunka” to unikalne połączenie dystopii i goth punku, przyprawiona mrocznym klimatem brutalnej rzeczywistości głównych bohaterów. „Zwiastunka” to nie tylko porywająca historia o super mocach i przezwyciężaniu problemów. To też świetny punkt wyjścia do rozmowy o problemach współczesnej młodzieży.


Życie Oli – zbuntowanej nastolatki z małego miasta – jest puste i pozbawione znaczenia.  Codzienność osładza sobie wagarami, imprezami i używkami.

Wszystko zmienia się, kiedy poznaje człowieka mówiącego o sobie Brat Jan – przywódcę Stowarzyszenia Odnowy Ducha. Dziewczyna szybko orientuje się, że nie jest on tylko kolejnym samozwańczym guru. Jak się okazuje, Jan i jego niezwykłe umiejętności mogą być kluczem do tego, czego Ola pragnie ponad wszystko – wolności.

W historiach bohaterów swoje odbicie ujrzą nie tylko nastolatki, ale też młodzi dorośli, pamiętający czasy pierwszych Woodstocków, punkowych koncertów, przesiadywania na warszawskiej Patelni czy mody na emo.

Wielkim plusem tekstu jest przejmująca historia głównej bohaterki, Oli i świetne nakreślenie targających nią emocji – czytelnik nie potrafi nie współczuć dziewczynie, mimo jej buntowniczej, lekko pretensjonalnej i egzaltowanej postawy wobec świata. Zmagania Oli z bezdomnością, przemocą i brakiem zaufania napełniają czytelnika ogromem empatii – do bohaterki, do świata, do swojego młodszego „ja”.

 

Książka dostępna jest już w przedsprzedaży! Zamówisz ją na stronie wydawnictwa: https://k2awydawnictwo.pl/tytuly/zwiastunka/

 

O uniwersum:
W 2019 roku ukazał się pierwszy z pięciu zeszytów komiksu „Dzikuski”, do którego Bartek opracował uniwersum, napisał scenariusz i do dziś sprawuje nad nim opiekę artystyczną. „Zwiastunka” jest powieściowym prequelem „Dzikusek”.

 

Bartek Sztobryn
foto: Tomasz Ziober

 

 

Bartłomiej Sztobryn – pisarz z zawodu i z zamiłowania. Szef i założyciel Wydawnictwa K2A. Z wykształcenia filozof. Debiutował w 2006 roku w pokonkursowej antologii Otwockiego Konkursu Literackiego. Laureat wielu konkursów literackich – zdobył m.in:. laur publiczności w Konkursie Śródmiejskiego Domu Kultury w Warszawie oraz nagrodę w konkursie na scenariusz shortu komiksowego o polskim super-bohaterze Incognito.

Jego opowiadania ukazały się m.in.: w antologiach „Ostatni Dzień Pary II”, „Złoczyńcy w Uzdrowisku 2” oraz na łamach portalu Fahrenheit. Jako scenarzysta debiutował w roku 2016 w SuperHero Magazyn. Napisał również scenariusz do etiudy „Siódme Piętro” zrealizowanej w ramach 48 Hours Film Project.

Prywatnie miłośnik nakryć głowy i okularów (nie tylko przeciwsłonecznych), grajek amator oraz kiepski tancerz.