Mladen Penev – galeria prac

Czołem!

W oczekiwaniu na miliardy recenzji, prezentuję Wam sylwetkę bułgarskiego dsignera, Mladena Peneva.

Wśród tekstów, które jeszcze się ukażą w tym miesiącu na blogu, możecie spodziewać się m.in. kolejnego świątecznego przeglądu półek, przeglądu muzycznego, relacji z kilku rozgrywek rpg oraz małych niespodzianek w stylu postapokaliptycznych szaf 😉

Ponadto, w przeciągu dnia lub dwóch będę chciała zdać Wam relację z premiery IV tomu Samozwańca oraz poprosić Kovu o kolejną porcję czarnobylskich dzienników.

Śledźcie bloga i koniecznie dajcie znać, jeżeli macie ciekawy temat lub chcecie przeczytać o czymś konkretnym. Jesień 2013 zapowiada się bardzo ciekawie w świecie fandomu i postapokalipsy, więc bądźcie na bieżąco z moim blogiem oraz moją stroną na Facebook’u – nie pozwólcie, żeby coś Was ominęło, np. mega ważna premiera 😉


Mladen Penev
– mało kto kojarzy nazwikos bułgarskiego grafika, chyba że interesuje się designem. Jego prace jednak zna większość polskich internautów, chociażby dzięki pracom z serii The Power of Books.

Bułgar ukończył austriacki University of Applied Arts Wienna w 2005 roku i od tamtej pory zajmuje się grafiką, projektowaniem graficznym i szeroko pojętym designem. 

The Power of Books to seria prac, którą najpewniej znacie z takich portali jak Kwejk, JoeMonster.org czy z social media typu Pinterest. Dzieła Mladena zazwyczaj rozchodzą się w internecie wirusowo – są podziwiane zarówno przez designerów, artystów i dziennikarzy, jak i licealistów, entuzjastów Pintereseta czy … bibliofilów. Wyniki projektu The Power of Books z 2003 r. możecie podziwiać w galerii poniżej.

Osobiście najbardziej podobają mi się wariacje na temat literatury krwawej – horroru, kryminału, thrilleru. Patrząc na tę grafikę cisną się do głowy tytuły książek, które dosłownie mogą blow your mind.

Projekt The Power of Books był tak naprawdę zadaniem studenckim – jako członek uczelni artystycznej, Mladen Penev w ramach projektu uniwersyteckiego stworzył projekt kampanii reklamowej dla austriackiej Library Association.





Penev w swoich pracach porusza wiele poważnych tematów, jak multikulturowość, religia, nielegalni imigranci. CAUTION – ILLEGAL BORDER CROSSING to praca z dyplomowego 2005 r. młodego Bułgara. Charakterystyczne dla jego prac jest to, że mogą być rozważane na wielu płaszczyznach, mimo prostego i jasnego przekazu. Pierwsze z poniższych zdjęć było dla mnie inspiracją do napisania kilku opowiadań, w tym demograficznego horroru.

 

Późniejsza twórczość artysty jest coraz bardziej odważna. Bułgar zawodowo projektuje reklamy i grafiki kampanii, zajmuje się także wykończeniem graficznym prac innych autorów. Realizuje się w swoich autorskich projektach, w których może już tak naprawdę pozwolić sobie na wszystko.



Fotografie i digitalowe prace Peneva przesiąka pewna melancholijna surowość wchodzącej dopiero w okres urbanistycznego rozwoju Bułgarii.


Kilka z prac Peneva mocno inspiruje na płaszczyźnie postapo.
Zagubiony van, gdzieś na środku pustkowia – nawet, jeżeli ma być to reklama, otoczenie auta jest mocno sugestywne.


Również jedna z pierwszych poważnych sesji z udziałem modelek pełna jest inspiracji urbanistycznych, cyberpunkowych i postapokaliptycznych:


Reklama Samsunga:





Mladen coraz częściej przedkłada grę świateł i cieni nad graficzne zagrania, choć wciąż główną osią jego twórczości jest digital.



Fanów postapokalipsy i katastrof mogą zainteresować również te fotki:



Na koniec i lekkie rozweselenie, proponuję Wam trochę geek lifestyle’u w wydaniu Mladena Peneva 😉


Resztę galerii Mladena możecie podziwiać pod linkiem  http://www.mladenpenev.net

Już niedługo nowa notka, bądźcie czujni!

Ave!

3 komentarze do „Mladen Penev – galeria prac

Możliwość komentowania została wyłączona.