Poniżej krótkie streszczenie moich prelekcji. Myślę, że dużo z informacji przekazanych uczestnikom AFK możecie odnaleźć w moich poprzednich notkach – a jeśli nie, na pewno odnajdziecie je w następnych.
1. Postapokalipsa i apokalipsa we współczesnym serialu
Co interesuje nas w serialach apokaliptycznych i postapokaliptycznych? Myślę, że to samo co w książkach i komiksach – długa historia, która może w pełni związać nas z bohaterami, dokładnie pokazać ból umierania starego świata i narodziny nowego.
Elementy apokaliptyczne często są podejmowane w serialach telewizyjnych – nie muszę chyba przekonywać Was w tym temacie. Najczęściej apokalipsa jest przedstawiana mocno indywidualnie i metafizycznie, w formie metafory końca świata bohatera, rozpadu otaczającej go rzeczywistości. To także wykorzystywanie apokalipstycznych wątków i symboli, jak Smok, Czterej Jeźdzćy Apokalipsy, Plagi etc. Apokalipsa jest przedstawiana więc jako obraz końca życia, najbliższego świata bohatera. Apokalipsa sensu stricto, jako koniec czasów, jak również post apokalipsa – czyli To, Co Nadeszło Po Końcu Światów, najbardziej interesują fantastów.
Serialem wykorzystującym tematykę apokaliptyczną jest LOST. Oczywiście, można się sprzeczać, ze jest to postapokalipsa – ponieważ serial zaczyna się od upadku samolotu, który może być określany jako metafora zagłady starego świata, czyli element czysto postapokaliptyczny. Jednak jestem bliższa stwierdzeniu, że LOST to serial APOKALIPTYCZNY – dlaczego? Ponieważ bohaterowie są nawiedzanie przez ,,plagi”(…)